Saç Renklendirme


Saç Renklendirme

Saç rengini değiştirmek kuaförlüğün en ilginç kısmıdır. Saçta renk oyunları yapmak profesyonellik gerektirir. Boyanacak bir saçın ana rengini tanımak kişinin ten rengi, giyim ve yaşam tarzı ile orantılı olarak renk tespitini yapmak büyük önem taşır.

Yüzyıllardan beri İnsanların hayatında, güzelleşmenin önemli unsurlarından birisi de; bakımlı ve biçimli saçlara sahip olmak kadar, saç renginde yapılan değişikliklerdir. Eski zamanlarda saçların rengini değiştirmek için tamamen doğal maddelerden yararlanılmış.Örneğin kına, kan, kül, çivit ya da peruk gibi. Saçların rengini açmak için limon suyu kullanılmıştır.

Daha sonraları kimyanın da gelişme dönemlerinde çeşitli kimyasal maddeleri ile saçların renkleri değiştirilmiştir.Saç boyama da kullanılan ilk boya maddesi kurşun sülfat olmuştur. Kurşun sirkenin içine batırılır, birleşim sonucu meydana gelen karışım saçlara tarak ile sürülürdü. Saçlara sürülen bu karışım az da olsa saç renginde değişiklik yaratırdı.

Ne var ki bu maddelerin de zaman içerisinde saç sağlığını tehdit eden çok zararlı, zehirli maddeler olduğunu tespit edilmesi ile kimya sektörü yeni arayışlar içerisine girmiştir 20. yüzyılın başlarında yeni geliştirilen sentetik maddeler ile saç boyaları piyasada yerini almaya başlamıştır. 40’lı yıllardan itibaren ise, bugün halen kullanılmakta olan oksidatif boyalar üretilmektedir.